Małe domy z poddaszem użytkowym na stałe zagościły w naszym krajobrazie. W przestrzeni na parterze nie mamy problemu z urządzeniem salonu czy kuchni. Natomiast poddasze stanowi dla nas wyzwanie jak urządzić wygodną i komfortową sypialnię. Każdy ma swoje preferencje i upodobania i w zależności od tego urządzamy i meblujemy nasze sypialnie.
Recepta na urządzenie sypialni na poddaszu
Sypialnia na poddaszu może stać się klimatycznym i przytulnym miejscem do spania. Skosy i belki mogą stać się atutem i dodatkowym elementem dekoracyjnym w aranżacji sypialni. Od wymierzenia i dokładnego rozplanowania powinniśmy zacząć cały proces stylizacji wnętrza naszej sypialni. Kwestia kolorów schodzi na plan dalszy, ponieważ mamy ograniczoną wysokość pomieszczenia i nie odgrywa on tak ważnej roli jak gabaryty mebli. Po dokładnym wymierzeniu sypialni możemy skupić się na doborze odpowiedniego łóżka oraz zastanowić się nad możliwością umieszczenia w sypialni szafy. Musimy wziąć pod uwagę wielkość i pojemność szafy którą chcemy umieścić w sypialni. Najlepszym rozwiązaniem na kompleksowe wykorzystanie miejsc pod skosami lub belkami jest montaż szafy na zamówienie. Po dopasowaniu szafy i łóżka do wielkości sypialni możemy skupić się na wyborze kolorów oraz dodatków w ulubionym stylu. Oświetlenie sypialni to także ważny element aranżacji sypialni. Okna dachowe na pewno dają dużo dziennego światła, ale montaż dodatkowych rolet zapewni nam zaciemnienie pokoju oraz zablokuje dostęp promieni słonecznych do sypialni. Warto pokusić się o dobrze umeblowaną i komfortowo zrobioną sypialnię na poddaszu, ponieważ zapewni nam ona dobry sen i wypoczynek.
Jak uniknąć pułapek w urządzeniu sypialni na poddaszu
Przede wszystkim powinniśmy unikać przeładowania i ciężkości w urządzaniu pomieszczeń z pochyłościami i krzywiznami. Meble do sypialni nie powinny zastawiać całej przestrzeni pokoju, ale wpasowywać się w ogólną aranżację. Barwy mebli i ścian powinny być w jasnych pastelowych kolorach, unikajmy ciemnych kolorów które optycznie zmniejszają pomieszczenia jak i sprawiają, że sypialnia staje się ciemna i przytłaczająca. Warto również tak rozplanować ustawienie łóżka, aby nie było ono ustawione pod zbyt niskimi skosami. Unikniemy wtedy nieprzewidzianych wypadków przy wstawaniu z łóżka. Aby uniknąć pozostawienia pustego miejsca za łóżkiem, można je wykorzystać na szafki nocne lub półki na ulubione bibeloty. Ogólnie w każdej sypialni nie tylko w tej na poddaszu powinniśmy unikać nagromadzenia zbyt dużej ilości przedmiotów, które nas rozpraszają i przeszkadzają w nocnym wypoczynku.
Sypialna powinna być naszym azylem i miejscem regeneracji sił. Dawać nam poczucie bezpieczeństwa, ale także i wygody. Urządzenie sypialni na poddaszu ma wady i zalety, ale kilka sprawdzonych trików powinno pomóc w pokonaniu architektonicznych przeciwności oraz pozwoli cieszyć się harmonią wypoczynku.